Fejlesztések
Az elmúlt években az Általános és Érsebészeti Osztályon a következő szakmai előrelépések történtek: (Működés, leggyakoribb műtéti típusok)
- A laparoszkópos epehólyag eltávolítás már az elmúlt két évtizedben rutinfeladattá vált. Osztályunk betegei közt a laparoszkópos műtéti technikát – a hagyományos műtéthez képest – magas arányban tudjuk alkalmazni.
- A végbél záróizomzathoz közeli rosszindulatú daganatai esetében módosított műtéttechnika segítségével törekszünk a záróizomzat megtartására és ezáltal a bél hasfalon keresztüli kivezetésének elkerülésére.
- A korai, még nem tapintható emlődaganatok kezelésének korszerű sebészeti elveinek átvétele után rutin gyakorlattá fejlesztettük a sentinel nyirokcsomó meghatározást. Ennek segítségével lehetőség van a hosszabb kórházi kezelést igénylő teljes hónalji nyirokszövet eltávolításának elkerülésére, és az ismételt műtétek számának csökkentésére.
- A bőr festékes rosszindulatú daganatainak diagnosztikáját az emlőműtéteknél már említett sentinel nyirokcsomó meghatározással egészítjük ki.
- Előrehaladott aranyeresség esetén a minimálisan invazív „Longo-műtétet” végezzük jó eredményekkel.
- A korábbi években elkezdett lágyék- és hasfali sérvek háló beültetéssel való rekonstrukciója rutinszerűvé vált, szinte minden esetben ezen módszereket alkalmazzuk. Az ilyen műtétek után kevesebb a panaszos beteg, hamarabb lehet munkába állni, jelentősen kisebb a sérvkiújulás valószínűsége.
- Laparoscopos lágyéksérv műtéteket 2013 májusa óta végzünk.
- A balesetben roncsolódott lép ép szöveteinek visszaültetésével szereztünk az elmúlt években tapasztalatot. Az autotranszplantáció a léphiányos állapot szövődményeinek megelőzését segíti elő.
- Egyes mellékpajzsmirigy betegségek esetén előzetes izotópjelölést követően keressük és távolítjuk el a kóros szövetet, a többi mellékpajzsmirigy megkímélésével.
- A vastagbél egy részének (sigmabél, ill. jobb oldali vastagbél) daganatait válogatott esetekben laparoszkópos műtéttechnika segítségével távolítjuk el.
- Laparoscopos splenectomia – haematológiai indikációjú lépeltávolítás laparotomia nélkül.
- Szövődménymentes vakbélgyulladás estén laparoszkópos féregnyúlvány eltávolítás.
Visszérrendszeri műtétek
- Az elsődleges és másodlagos visszér megbetegedések esetén a jó funkcionális és jó kozmetikai eredményt adó „mini” sebészeti módszereket alkalmazzuk.
- A felületes vénás trombózisok sebészi kezelését is végezzük a súlyosabb szövődmények, tüdőembólia megelőzése érdekében.
Verőérrendszeri műtétek
- Helyreállító érműtéteket végzünk a hasi főverőér, a kismedencei verőerek, alsó végtagi ütőerek és a felső végtagot ellátó verőerek megbetegedése esetén. A hasi zsigereket ellátó erek heveny elzáródása esetén elvégezzük azok műtéti ellátását is. A műtétek során a legkorszerűbb alapanyagú (teflon, ezüsttel bevont, dacron) műereket alkalmazzuk.
- Az agyi vérellátási zavarok kezelésében a nyaki főverőér szűkületek megoldásában alkalmazzuk az úgynevezett eversios („kifordítós”) technikát, mely a legkisebb műtétkörnyéki szövődmény aránnyal jár, hosszú távon a legjobb eredményeket adja.
- Az érbetegségek ballontágításos módszerrel, merevítő fémháló (stent) beültetésével történő kezelése osztályunk keretén belül történik.
- Műtétek során is alkalmazzuk a ballontágítást, stent beültetést egyéb érműtétekkel együtt a beteg kisebb terhelése, az eredmények javítása érdekében (ún. hybrid műtét).
- Az érbetegségek diagnosztikájában a hagyományos katéteres érfestést ambuláns módon végezzük.
- A hagyományos érfestés mellett egyre gyakrabban alkalmazzuk az MR (mágneses rezonancia vizsgáló eljárás) készülékkel történő érfestéses vizsgálatot, mely a beteg számára kisebb megterheléssel jár.