Személyre szabott betegellátás az Egynapos Sebészeti Osztályon
Csaknem 3 éve, hogy a kórház földszintjén kialakított új részlegben megkezdte működését az Egynapos Sebészeti Osztály immár dr. Kovátsné dr. Bretus Angelika orvosigazgató, osztályvezető főorvos irányításával. Az azóta eltelt időben számos kisebb beavatkozáson átesett páciens örülhetett a rövidebb bent tartózkodásnak, az osztály méltán népszerű a betegek körében.
-Nagyon fontos tudni, hogy az Egynapos Sebészeten meghatározott műtéttípusokat tudunk elvégezni, amiket rendeletek írnak elő. Ide tartoznak például a testfelszíni kisebb beavatkozások, sérvműtét, térd artroszkópiák, ízületi elváltozások kisebb korrekciós ortopédiai műtétei, urológiai beavatkozások. A beavatkozásra kiválasztott betegek útját a műtéti előjegyzéstől a vizsgálatokig, a felvételig, sőt, a hazabocsátás utáni időszakig is követjük, amit az esetmenedzser kolléganőnk segít. Úgy gondolom, hogy ezzel a betegek egyértelműen látják, hogy mi után mi következik, és a folyamat során nekik mi a feladatuk, ami jelentős biztonságérzetet ad számukra – mondta el kérdésünkre dr. Kovátsné dr. Bretus Angelika. Hozzátette, az Egynapos Sebészet másik vonzereje a páciensek számára, hogy a földszinti egység gyakorlatilag egy kisebb kórház a kórház falai között, elkülönítve a többi betegúttól, osztályoktól, így az odaérkezők csupán ebben a részlegben fordulnak meg.
-Ez az úgymond elkülönülés higiénés szempontból is biztonságos. A rövid megfigyelési idő, az otthonában történő további gyógyulás a helyesen betartott utasítások és telefonos kontroll mellett a felépülés valamennyi pszichés faktorát magukba foglalják és elősegítik. Mi minden elbocsátás alkalmával egyeztetünk a betegekkel, hogy melyek azok a közvetlen telefonszámok, amelyeket kérdés vagy probléma esetén hívniuk kell.Az osztályvezető főorvos kiemelte, nem mindenkit ezen a részlegen látnak el: ugyan az ellátás egynapos, ennek ellenére előfordul, hogy a beavatkozás jellegéhez kapcsolódó osztályon helyezik el a beteget. Ha az elbocsátás előtti megfigyelés hosszabb időt igényel, akkor azt a műtéti típusnak megfelelő osztályon folytatjuk. Ettől a beavatkozás még egy napos lesz, hiszen 24 órán belül hazaengedjük a beteget. Amennyiben a műtét után nem várt állapotromlás, esetleg szövődmény lép fel, akkor, ha betegünk nem engedhető haza, szintén kórházunk fekvőbeteg osztályára helyezzük át. A beavatkozások során az aneszteziológus ajánlása szerint bármely érzéstelenítési, altatási formát fel tudjuk ajánlani a betegeknek, természetesen a szakma szabályainak megfelelően.
Ugyancsak fontos tudni, hogy csak meghatározott betegkört tudunk az egynapos ellátásban fogadni. A társbetegségek nélküli páciens és a stabil állapotú, jó életminőségű krónikus betegek lehetnek alkalmasak egynapos ellátásra. Ezt minden esetben az aneszteziológus dönti el, ezért is nagyon fontos a műtét előtti kötelező konzultáció a beteg és az orvos között – emelte ki az osztályvezető főorvos.Rámutatott, emellett egyéb feltételeknek is teljesülnie kell: az Egynapos Sebészeten ellátott beteg csak kísérővel mehet haza, nem vezethet autót és nem használhatja a tömegközlekedési eszközöket a beavatkozást követő 24 órában. Ezek mellett olyan közelségben kell lennie, hogy probléma esetén 30 percen belül elérhesse a kórházat és kizárólag felnőtt, döntésképes hozzátartozóval töltheti otthon a lábadozási időszakot. Mindezek a szabályok a beteg biztonságát szolgálják.
Dr. Kovátsné dr. Bretus Angelika az idei évtől egy új feladatkörben is bemutatkozott a kórházban: immár ő látja el az intézmény orvosigazgatói tisztségét. -A feladatom szépsége és kihívása abban rejlik, hogy kommunikációs hidat képezek a kórházi menedzsment gazdasági vezetői és az orvoskollégák között. Fontos feladatomnak tartom a kórházunk fiatal rezidenseinek támogatását, intézményen belüli képzését, hogy megtalálják helyüket a mi kórházi közösségünkben és szakorvosként is itt dolgozzanak tovább. Szerencsésnek tartom magam, hiszen amikor főigazgató asszony felkért, én egy olyan jól felépített és stabil csapatba kerültem, ahol könnyebb beletanulni az új feladatokba. Szeretném a munkámat a lehető legmagasabb minőségben elvégezni, ezzel segítve a kollégáimat és erősítve az intézmény szakmai hátterét.