keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház
Széchenyi 2020 logó Magyarország Kormánya - Európai Unió - Európai Strukturális és Beruházási Alapok - Befektetés a jövőbe

Több, mint 45 éve a betegek szolgálatában

Régifajta orvoslás, modernkori lehetőségek
46 év. Az ilyen hosszú időre szokták azt a mondást használni, hogy még házasságból is sok, hát még bármi másból. Nagyné Dr. Kiss Ildikó a reumatológiai járóbeteg ellátás oszlopos tagja kórházunkban, immár, 46 éve.

Kollégái szuperlatívuszokban szólnak elhivatottságáról, úgy fogalmaznak, ő még azt a fajta régi orvoslást képviseli, ahol valóban a gyógyítás, a beteg áll a középpontban, akár 32, akár 85 éves. Az ő keze alatt „semmi sem mindegy”, és az utolsó utáni kezelést is megpróbálja felkutatni, hogy segítsen a mozgásszervi fájdalmakkal küzdő pácienseknek. Egy családi tragédia vezette az orvosi pályára, a cél a kezdetek óta töretlen: segíteni, segíteni, segíteni.
-16 éves voltam és szinte megszállottja a kémiának, amikor a húgom 14 évesen meghalt. Egy olyan szívbetegsége volt, amin sajnos az orvostudomány nem tudott segíteni. Akkor, az addigi kémikusi terveim elillantak és elhatároztam, hogy az orvosi pályát választom, egyrészt mert ki akartam deríteni, hogy mi történt pontosan a húgommal, másrészt rájöttem, hogy nekem muszáj olyan hivatást gyakorolnom, ahol segíthetek a szenvedőkön. Érdekes, hogy ugyan korábban meg nem fogalmazódott bennem, mégis már egészen kicsiként is szerettem orvososat játszani, érdekelt az emberi test felépítése, kapcsolódásai.

 

 

 

A reumatológia azonban nem automatikusan jött az életébe.
-Az egyetemen a szombathelyi csoport tagja voltam, csakhogy megismertem egy egervári fiút, aki miatt általános orvosként idejöttem Zalába, ahol akkor már csak üzemorvosi állást tudtak ajánlani. A III-as Bel.-en kezdtem, majd egy kis időre a kardiológiára kerültem, később pedig egy üzembe helyeztek ki, ahol 10 évig dolgoztam. A tizedik évre jutottam el odáig, hogy rettenetesen bosszantott a tudat, hogy a számos reumás betegen nem tudok érdemben segíteni, hiszen azon kívül, hogy fájdalomcsillapítót adok nekik, más nem tehetek. Hallottam róla, hogy az akkor még működő Reumatológiai Osztályról elment egy kolléganő Lentibe, így felszabadult a helye. Végeredményben így választottam ki a reumatológiát, mint szakágat.
Nagyné Dr. Kiss Ildikó úgy fogalmazott, a területet azóta is testhezállónak érzi, hiszen itt kamatoztathatja azt a nagyfokú empátitát, ami mindig is jellemezte.
-Más szakterületekhez hasonlóan a reumatológia is rengeteget fejlődött az elmúlt évtizedekben, így egyre szélesebb azoknak a lehetőségeknek a palettája, amikkel segíthetek másokon. Itt, a rendelőben valóban nem számít és nem is számíthat, hogy az ajtón belépő beteg hány éves. A fájdalom és a mozgáskorlátozottság épp úgy fájdalom és nehézség 92 évesen, mint 45 évesen. Nekem az a feladatom, hogy segítsek, hogy mindent megpróbáljak megtenni a gyógyulás vagy a tartós fájdalomcsillapítás érdekében.
Jól tudjuk, hogy bármennyire szereti is valaki a munkáját s tekinti hivatásnak, egy idő után mindenkit elérhet a kiégés érzése. Amikor nem ugyanazzal a lendülettel kel fel reggel, nem azokkal az érzésekkel indul dolgozni, ahogy korábban. A legjobb, ha ilyenkor megtaláljuk azt a vezérfonalat, ami átsegít minket egy ilyen időszakon.
-Amikor belépek a rendelőbe, még mindig bennem van az a vágy, az az érzés, hogy segítsek a betegeken, a kérdés, hogy mit tudok még tenni azért, hogy ők jobban érezzék magukat. Olyan esetben is, amikor egy kopásos, krónikus betegség esetén már csak kevés lehetőség marad mindezekre…én olyankor is úgy érzem, hogy még és még keresnem kell valamilyen módot a fájdalom enyhítésére. Nehezen fogadom el, ha valahol falakba ütközöm, folyamatosan keresem az újabbnál újabb lehetőségeket. Nekem ez a hivatásom, és remélem, hogy még sokáig az maradhat.

További hírek

2026 május 20 - szerda
Kórházunk szakápolója kapta az országban elsőként a Dr. Schäfer Eszter Emlékérmet

 

Nagy örömmel és büszkeséggel számolunk be intézményünk legutóbbi sikeréről: Csertő Tímea IBD nővér, a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház II. Belgyógyászati Osztályának szakápolója rangos elismerésben részesült. Az országban legelsőként ő vehette át a szakdolgozói kategóriában frissen alapított Dr. Schäfer Eszter Emlékérmet.

A Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesülete (MCCBE) a május 19-i IBD Világnaphoz kapcsolódva idén is megrendezte szakmai és betegtájékoztató napját Budapesten. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a gyulladásos bélbetegségekkel (Crohn-betegség és Colitis ulcerosa) élők mindennapi kihívásaira, valamint a folyamatos támogatás és a legmagasabb szintű szakmai ellátás fontosságára.

Az idei rendezvény különleges mérföldkőnek számított, hiszen a Dr. Schäfer Eszter Alapítvány most első alkalommal adta át az elismeréseket. A díjjal a tragikusan korán eltávozott, kivételes doktornő emléke előtt tisztelegnek, értékelve azokat az orvosokat és szakdolgozókat, akik hozzá hasonló elhivatottsággal, emberséggel és kimagasló szakmaisággal segítik a betegeket nap mint nap.

Kórházunk vezetése és teljes közössége nevében szívből gratulálunk Tímeának a kiemelkedő díjhoz, és munkájához további sok sikert, jó egészséget kívánunk!

2026 május 20 - szerda
Sikeresen lezajlott a XVII. Lélek Imre Emlékülés és Továbbképző Konferencia

Idén ismét megrendezte egyik legfontosabb tudományos eseményét a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház Radiológiai Osztálya, a Magyar Radiológusok Társasága Ultrahang Szekciójával szoros szakmai együttműködésben. Az 1995-ben útjára indított, immár 17. alkalommal sorra kerülő Lélek Imre Emlékülés és Továbbképző Konferencia május 14. és 16. között Zalakaroson, a Park Inn by Radisson Hotelben várta a szakma képviselőit.

A rendezvényt Dr. Gasztonyi Beáta, kórházunk főigazgatója nyitotta meg. A konferencia alapvető célkitűzése intézményünk egykori nagyra becsült osztályvezetője, Lélek Imre professzor úr szakmai örökségének és elveinek ápolása, valamint a radiológiai diagnosztika legkorszerűbb ismereteinek átadása. A mára országos hírűvé vált szakmai találkozó idén is hatalmas érdeklődés mellett zajlott: közel 300 résztvevőt vonzott Zalakarosra.

Az idei év fő tudományos tematikája a kismedencei daganatok képalkotása volt. A szakemberek kiemelten foglalkoztak a prosztatatumorok MRI diagnosztikájával, valamint a nőgyógyászati onkológiai folyamatok CT és MR staging lehetőségeivel.

A konferencia programja egy igazán felemelő, ünnepi pillanattal vette kezdetét: Dr. Nagy Gyöngyit, a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház Radiológiai Osztályának egykori vezetőjét, a konferenciasorozat egyik megálmodóját a Magyar Radiológusok Társasága tiszteletbeli tagjává választották, elismerve ezzel több évtizedes, kimagasló munkásságát.

Külön büszkeség számunkra, hogy a tanácskozás valódi interdiszciplináris fórumként valósult meg: a radiológus szakorvosok mellett neves onkológusok, urológusok és nőgyógyászok közreműködésével, közösen körvonalaztuk a legmodernebb diagnosztikus és terápiás irányelveket. A zárónapon a hagyományokhoz hűen a mozgásszervi diagnosztika mindennapi gyakorlatából összeállított izgalmas esetismertetések és szabad előadások színesítették a programot.

Szívből gratulálunk a szervezőknek és a résztvevőknek a kiemelkedően sikeres és magas színvonalú tudományos rendezvényhez!

2026 május 12 - kedd
Szülésre felkészítő tanfolyam

Kedves Várandós Kismamák!

 

A Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház a Családbarát szülészet projekt keretében júniusban is személyes jelenléttel folytatja a Várandósfelkészítést a 28. hetet betöltött kismamák és párjuk részére. A leendő szülőket 2026. június hónapban 4 alkalommal, változatos témákkal várjuk a Zalaegerszeg Járási Egészségfejlesztési Iroda (EFI) termében, a 8900 Zalaegerszeg, Kossuth Lajos utca 46-48. szám alatt.

bővebben

2026 május 07 - csütörtök

2026 május 04 - hétfő
Látogatási korlátozás feloldása

Tisztelt Betegeink❗️ Tisztelt Hozzátartozók❗️
Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház-ban a Koraszülött Osztály és Koraszülött Gyermekágyi Részlegen, valamint az Újszülött Osztályon is 2026. április 29-től a látogatási korlátozás feloldásra kerül.