keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház
Széchenyi 2020 logó Magyarország Kormánya - Európai Unió - Európai Strukturális és Beruházási Alapok - Befektetés a jövőbe

Elsősegélynyújtás otthon

  • Horzsolások és felületes sebek esetén legfontosabb a seb és környezetének megtisztítása.
    Erre a tiszta csapvíz kiválóan alkalmas, de az ásványvíz is épp ilyen jó. A seb fertőtlenítését is elvégezhetjük alkohol vagy jódtartalmú oldatokkal. A sebekbe hintőport vagy más kenőcsöt kenni nem szabad, fertőzésveszélyes! Apróbb horzsolás esetén érdemes a sebet kötés nélkül hagyni, a többi mélyebb seb ragtapasszal, steril gézlappal fedhető.
  • Végtagsérülések esetén a legfontosabb az érintett végtag nyugalomba helyezése. Felső végtagi sérülésnél a végtag kendővel felköthető, míg alsó végtagi sérülésnél érdemes a végtagot összetekert pokróccal, kabáttal megtámasztani. Kerüljük a „cserkész” módszereket, a faággal, vonalzóval történő sínezést, mivel ezek alkalmanként többet ártanak, mint használnak. Szükség esetén fájdalomcsillapító adása javasolt az életkornak megfelelő dózisban, legfeljebb egy-két korty vízzel.
  • Orrban, fülben látható idegen testet ne próbáljuk meg eltávolítani, mert mélyebbre sodorhatjuk azt. Vigyük a gyermeket a legközelebbi ügyeletre, ahol szakszerű segítséget kapunk.
  • Légúti idegen test otthoni ellátása során, ha a gyermek eszméleténél van és van köhögési ingere, akkor biztassuk a köhögésre. Eszméletvesztés esetén azonnal mentőt kell hívni.
  • Erősen vérző sebzés esetén nyomjunk a vérző területre egy tiszta textildarabot (törülköző, konyharuha), hogy megállítsuk a vér szivárgását. Ne kössünk semmit szorosan a sérülés köré, mert elszoríthatjuk a végtag keringését, ami maradandó károsodáshoz vezethet. Ha lehetőségünk van rá, akkor a sérült végtagot emeljük magasba.
  • Égés vagy forrázás alkalmával haladéktalanul szüntessük meg a veszélyforrást, távolítsuk el a ruházatot. Azonnal rakjuk az érintett bőrfelületet hideg folyóvíz alá 20 percig, illetve alkalmazzunk fájdalomcsillapító készítményeket. A hűtés után a seb steril fedése javasolt a fertőzések elkerülése érdekében. Az égés kiterjedésétől függően baleseti ügyelet, illetve égési sérülésekre szakosodott ellátó hely felkeresése javasolt. Kerüljük a gyermek itatását, etetését a kórházba menetel előtt. Ne használjuk házipraktikákat pl. tejföl, ecet.
  • Ha mérgezés lehetősége merül fel, akkor szánjunk rá pár percet és gondoljuk át, hogy a gyermek milyen anyagból és mennyit vihetett be a szervezetébe, majd rögtön forduljunk orvoshoz. Vigyük magunkkal a lehetséges gyógyszert, vegyszert vagy akár a növény egy ágát, amiről bogyókat szedhetett a gyermek.
  • Savas vagy lúgos hatású vegyszerek fogyasztása után tilos a gyermek hánytatása. Ilyen helyzetben vízzel vagy tejjel történő itatás, illetve mielőbbi kórházba szállítás szükséges.
  • Elektromos balesetek esetén először mindig áramtalanítsuk a hálózatot, mielőtt ellátnánk a gyermeket. Ha ez nem lehetséges, akkor műanyag vagy fa tárgy segítségével távolítsuk el a gyermektől az áramforrást. Áramütések után minden esetben javasolt a gyermek orvosi vizsgálata. Eszméletlen állapot esetén azonnal mentő hívása szükséges.

A láz fogalma

A láz a szervezet fontos védekező válaszreakciója, egy betegség kísérő tünete. Ha a testhőmérséklet hónaljban mérve 38°C felett van, akkor lázról, 37-38°C között hőemelkedésről, 36-37°C között normális testhőmérsékletről beszélünk. A testhőmérséklet végbélben vagy fülben 0,5 °C-szal magasabb a hónaljban mérthez képest.

Lázcsillapítás

A gyógyszeres lázcsillapítás célja a beteg gyermek komfortérzetének javítása, tehát akkor adjunk lázcsillapítót, ha a gyermek bágyadt, közérzete rossz, elfekszik. Az egyébként egészséges lázas gyermeknél a láz segíti a gyógyulást, de a krónikus betegségben szenvedőknél a láz fokozott kockázatot jelent.

Újszülötteknél, 3 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél minden lázas állapot megkülönböztetett figyelmet igényel. Mihamarabb orvosi konzultáció, kórházi kivizsgálás, megfigyelés szükséges, mivel súlyos fertőzés is állhat a láz hátterében.

A láz fokozza a folyadékvesztést, ezért a legfontosabb ekkor is – mint minden gyermekbetegség esetén (pl. hányás, hasmenés) – a megfelelő folyadékpótlás.

Szirupot vagy tablettát hányás esetén ne, míg kúpot hasmenésben ne adjunk. A pontos adagolást és tárolás miatt mindig olvassa el a gyógyszer hatóanyagát, a gyógyszerhez mellékelt leírást!

A különböző készítmények ugyanazt a hatóanyagot tartalmazhatják, így figyelmetlenség esetén könnyen túladagolhatjuk a lázcsillapítót.

Egy időben egyszerre kétféle lázcsillapítót ne adjon, de a különböző hatóanyagú gyógyszerek felváltva kombinálhatóak.

Lázcsillapítók:

Pirazolon származékok (amidazophen, noramidazophen, metamizol)

     Dózisa:3-4×10 mg/kg

Használatuk kiszorulóban, helyettük újabb, jobb, korszerűbb készítmények vannak!

Paracetamol hatóanyagú lázcsillapítók

     Dózisa: 4-6×1015 mg/kg

Vény nélkül kapható készítmények. Két hónapos kor alatt nem adhatóak.

Ibuprofen tartalmú gyógyszerek

     Dózisa: 3-4×10 mg/kg

Láz- és fájdalomcsillapító hatásuk a paracetamolénál erőteljesebb, gyorsabban hat és tovább tart. Emellett gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek.

Diclofenac tartalmú gyógyszerek

     Dózisa: 2-3×0,51 mg/kg

Kizárólag lázcsillapításra nem alkalmazzuk, kifejezett fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk viszont kihasználható.

Hányás, hasmenés

A hányás és hasmenés gyermekkorban a legtöbb fertőzéshez hasonlóan többnyire vírusos eredetű. Ebben a kórképben azonban fokozott a kiszáradás veszélye. Minél kisebb a gyermek, annál veszélyeztetettebb a kiszáradásra.

Kiszáradás jelei:

  • Aláárkolt „karikás” szemek
  • Száraz bőr, nyelv, cserepes ajkak, száraz szem (nem könnyezik, nem nyálzik)
  • Csökkent bőrturgor
  • Sötét vizelet, kevesebb vizelet
  • Besüppedt kutacs
  • Acetonos lehelet
  • Bágyadtság

Minél hamarabb kezdjük meg a folyadékpótlást szájon át, azaz a gyermek itatását!

Kis mennyiséggel, 1-2 evőkanállal vagy néhány korttyal kezdjünk, majd várjunk 10 percet. Ismételjük, majd megint várjunk 10 percet. Ha nincs hányás, emelhetjük az adagot. Folytassuk így néhány órán keresztül. Az anyatejes táplálást folytassuk.

Minél hamarabb vizsgálat szükséges háziorvosnál vagy ügyeleten:

  • Nem szűnő hányás, vagy gyakori hasmenés esetén, amelynek a mennyisége több, mint a szájon át bevitt folyadék.
  • Kiszáradás jeleinek észlelésekor.

Mentő hívása szükséges:

  • Szürkés lila hűvös tapintatú vagy márványozott bőrszín,
  • Súlyos aluszékonyság, tudatzavar
  • Nyögő vagy szapora légvétel
  • Kifejezetten szapora szívverés
  • Vizelet hiánya, 6 órán keresztül nincs vizelet
  • Fejsérülést követő hányás esetén

1 éves kor alatt, különösen 6 hónaposnál fiatalabbak esetében kifejezett szoros megfigyelés szükséges, a kiszáradásra utaló tünetek esetén mihamarabb orvosi vizsgálat ajánlott. Ilyenkor gyakran kórházi kezelés is szükséges.