keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház
Széchenyi 2020 logó Magyarország Kormánya - Európai Unió - Európai Strukturális és Beruházási Alapok - Befektetés a jövőbe

TIOP-2.2.6-12/1B-2013-00050

Eszközállomány fejlesztés és korszerűsítés a Zala Megyei Kórházban

Támogatási összeg

Az elnyert teljes pályázati összeg 540.270.305,- Ft melyből az eredeti Támogatói szerződés alapján 471.237.000.- Ft-ból valósul meg az eszközök beszerzése, 42.019.790 Ft fedezi a projekt lebonyolításának díjait, valamint 27.013.515,- Ft tartalék összeg áll rendelkezésre. Az eredményesebb megvalósítás érdekében átalakításra került a projekt költségvetése. Ennek köszönhetően 512.730.990,- Ft-ból valósult meg eszközök, műszerek beszerzése, 26.771.555,- Ft fedezte a projekt lebonyolításának díjait és 767.760,- Ft maradt a tartalék keretben.

A projekt szükségessége

A pályázat megvalósulását indokolja:
• a Zala Megyei Kórház 2014-2020. közötti időszakra vonatkozó stratégiai fejlesztési terve,
• a kormány által meghirdetett népegészségügyi szűrőprogram követelményeinek teljesítése
• a kórház térségi, regionális feladatai ellátásának biztosítása,
• a minimumfeltételek teljesítése.

Az érintett osztályok:

• Szívsebészet
• Központi műtő
• Belgyógyászat
• Mikrobiológiai Labor
• Radiológia
• Neurológia
• Aneszteziológia és Intenzív terápia
• Szemészet
• Patológia
• Általános Sebészet
• Fül-Orr-Gége
• Szülészet-nőgyógyászat
• Ortopédia
• Központi labor
• Pszichiátria
• Traumatológia
• Központi Fizioterápia

A projekt céljai
• A mai kor elvárásainak megfelelő magas színvonalú egészségügyi szolgáltatások nyújtása az ellátási területéhez tartozó lakosság részére, amelyhez minden állampolgár egyenlő eséllyel jut hozzá, függetlenül attól, hogy mely településen lakik vagy milyen az anyagi háttere.
• A kórház hosszú távon is fenntartható működésének megteremtése, az intézmény működésének racionalizációja,
a szolgáltató egységek komplex kialakítása, valamint a korszerű infrastruktúra és eszközpark biztosítása révén
• Betegutak és a betegellátási időtartam csökkentése, ezáltal az egészségügyi rendszer fajlagos működési és fenntartási költségének a csökkentése.

Hosszú távú célok:
A kórház ellátási területén élők számára a maradandó egészségkárosodások és a megelőzhető halálesetek számának jelentős csökkentése. Az egészséges életévek növelése, az egészséggel összefüggő életminőség javulása, továbbá a munkaképesség mielőbbi visszanyerése és az egészségi okból munkaképtelenek számának csökkentése. A kórházi benntartózkodás idejének csökkenése, a betegellátás színvonalának és hatékonyságának emelkedése, valamint a lakosság elégedettségének javulása.

Közvetlen cél:
A gép- és műszerpark korszerűsítése, az infrastruktúra fejlesztése révén egészségnyereség elérése az ellátottak körében.

Operatív célok:

• Eszközfejlesztés révén magasabb szintű szolgáltatások nyújtása; orvostechnikai gépműszerek, minimumfeltételekhez szükséges eszközök beszerzése.
  • A progresszivitási szintnek, a többprofilú közösségi kórházzal szemben támasztott szakmai elvárásoknak való megfelelés.

Számszerűsíthető eredmények
A pályázat keretében megvalósult eszközállomány – fejlesztés és korszerűsítés végleges eredményeképpen a 17 érintett osztályra 92 db nagy értékű eszköz, műszer került beszerzésre és üzembe helyezésre. Ezáltal két és fél évvel csökkent a kórházi berendezések átlag életkora, és 11,4%-al csökkent a teljes mértékben amortizálódott eszközök aránya az érintett területeken. A korszerű, energiatakarékos berendezéseknek köszönhetően jelentős mértékben csökken az intézmény energiafelhasználása valamint az energiatermelés során keletkező üvegházhatást okozó gázok kibocsájtása. Csökkennek a fenntartási költségek, gazdaságosabb a kórház működése.A modern eszközöknek köszönhetően magasabb szintre emelkedik a betegek ellátása, gyorsabb lesz az ellátás, rövidülnek a várólisták. Az ellátásban résztvevő dolgozók munkakörülményei javulnak. A legnagyobb volumenű fejlesztés az Intenzív és Aneszteziológiai Osztályon valósult meg, ahol 24 db nagy értékű új berendezés áll munkába: 7 db lélegeztető gép, 10 db intenzív ágy, 4 db infúziós pumpa, 1 db hypothermiás készülék, 1 db beteg hűtő-fűtő készülék, 1 db hordozható műtéti monitor.

Plusz beszerzéssel érintett osztályok és új  eszközök:
• Szívsebészet: Szívmotor (1 db); Scanlan tűfogó (4 db); Sternum fűrészmotor (2 db); Intraaortikus ballonpumpa (1 db);
• Általános sebészet: Betegőrző monitor (2 db); Műszertálca (2 db); EKG (3 db);
• Fül-Orr-Gége: Objektív hallásvizsgáló (1 db); Műtéti mikroszkóp (1 db); Bronchoscop (1 db);
Statim 5000 autoklav (1 db);
• Szemészet: Szemészeti ultrahang (1db); OCT (1db); Szem. mikroszkóp (1db); Statim 5000
autoklav (1db);
• Urológia: Cystoscop (1 db); Resectoscop (1 db); Betegőrző monitor (2 db);
• Ortopédia: Akkumulátoros motor (3 db); Térdhajlító gép (1 db);
• Központi Műtő: Laparoscopos torony (1 db); Arthroscopos torony (1 db); Sebészeti vágó készülék (2db); Radioaktív izotóp szonda (1 db); Akkumulátoros motor (1 db); Vérhűtő (1 db); Altatógép (1 db);
• Központi Labor: Vérvételi szék (5 db);
• Traumatológia: Akkumulátoros motor (1 db);
• Belgyógyászat: Endoszkópos mosógép (1 db); Colonoscop (2 db); Képrögzítő és archiváló rendszer (ENDO rendszer) (1 db); Endoszkópos fertőtlenítő kád (1 db); EKG (3 db);
• Szülészet: UH készülék (A/B scan) (1 db); 30 fokos laparoszkópiás optika (2 db); Cardiotocograph (2db);
• Pathológia: Metszetfedő automata (1 db); Metszetfestő automata (1 db);
• Mikrobiológiai labor: BACT-R PLUS anaerob készülék (1 db);
• Neurológia: Poliszomnográf (1 db);
• Radiológia: UH berendezés (1 db); Tűbiopsziás pisztoly (1 db);
• Fizioterápia: Négy rekeszes galvánfürdő kád (1 db); Szoft lézer (1db)
• Pszichiátria: EKG (1 db); Defibrillátor (1 db)

A felsorolt részlegekre folyamatosan érkeznek az új berendezések. 2015 december végére valamennyi új eszköz betegellátás szolgálatába áll.