keresés a weboldalon

Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház
Széchenyi 2020 logó Magyarország Kormánya - Európai Unió - Európai Strukturális és Beruházási Alapok - Befektetés a jövőbe

HAEMODINAMIKAI LABOR

Haemodinamikai Labor:

1995 óta elérhető kórházunkban a coronarographia (szívkatéterezés, koszorúér festés), valamint 1996 óta PTCA (koszorúér tágítás) lehetősége. Jól képzett és rutinos team áll betegeink rendelkezésére.

Coronarographiát sürgősséggel, illetve tervezetten, előjegyzés alapján végzünk:
Sürgős szívkatéterezésre és tágításra akut coronaria szindrómák (STEMI, NSTEMI, instabil angina) esetén kerül sor. Az eljárás lényege, hogy egy perifériás ér felől megközelítve, a szív koszorúereit kontrasztanyaggal megfestve, kimutathatjuk az erek szűkületeit és/vagy elzáródását. Ezt követően végezzük a koszorúér tágítását ballonok és stentek felhasználásával. Siker esetén az ér ismét átjárhatóvá válik, ezzel a szívizom további elhalását, károsodását előzhetjük meg, esetleg megmentve beteg életét ill. javítva későbbi  életminőségét.
Tervezett coronarographiat mellkasi panaszok hátterében felmerült koszorúér betegség igazolására és megoldására végezzük.  Mellkasi panaszok eredetének kiderítésére előbb, non-invaziv vizsgálatokat végzünk (mint pl.: ergometria, stressz echo, stb.), amennyiben ezek alapján felmerül a koszorúér elégtelenség gyanúja, a pácienst coronarographiára előjegyezzük. A szívkatéterezés legnagyobb előnye, hogy a pontos diagnózis mellett, azonnali terápiás beavatkozást is lehetővé tesz.
Szívkatéterezést comb artéria ill. alkari verőér szúrásából is végezhetünk. Utóbbi előnye, hogy kevesebb szövődménnyel jár,  a páciensnek nem szükséges hosszú időt feküdnie, így negatív vizsgálat esetén kórházból még aznap távozhat. Hátránya, hogy alkati okok miatt nem mindenkinél kivitelezhető.

Elektrofiziológiai labor:

A szív kóros elektromos működéséből adódó ritmuszavarok kimutatására, megszüntetésére hivatott labor.
Az eljárás során perifériás ér megszúrásából speciális katétereket vezetünk a szívbe, melyekkel a szív elektromos vezetőrendszere illetve a ritmuszavarért felelős kóros elváltozások, gócok feltérképezhetőek, kimutathatóak. Amennyiben megtaláltuk a ritmuszavart kiváltó, fenntartó okot, következhet a terápia. Ilyenkor ún. ablatios katéterek segítségével a ritmuszavarért felelős elváltozás „elégethető”. Gyors és alacsony kockázatú beavatkozással a korábban tartós/körülményes gyógyszeres kezeléssel is csak nehezen uralható ritmuszavarok is végleg megoldhatóvá váltak.

Pacemaker és ICD műtő:

Kórosan alacsony szívfrekvenciával járó szívbetegségek esetén kis, felületes vágásból, rövid műtéti eljárás során szívritmusszabályzó eszközt (pacemakert) helyezünk a beteg bőre alá, mely a meghatározott paramétereknek megfelelően fenntartja a szükséges szívfrekvenciát.
Súlyos szívelégtelenség esetén lehetőség nyílik ún. reszinkronizációs (biventricularis) pacemaker implantációjára, mely a szív mozgásának összehangolásával segíti szívműködés hatékonyságát, ezzel javítva a beteg életminőségét.
Veszélyes, esetleg potenciálisan halálos ritmuszavarok kivédésére ICD (beültethető defibrillátor =  implantálható cardioverter  defibrillator) implantációt végzünk. Ez az eszköz a veszélyes ritmuszavart megpróbálja „elmulasztani”, amennyiben ez sikertelen volt elektroshock alkalmazásával „kiüti” a beteg szívét, ezzel megvédi a hordozóját hirtelen szívhaláltól.