Betegtájékoztató
Betegtájékoztató
Minden harmadik betegnél kialakul élete során valamilyen rákos daganat, de ma már nagyobb részük leküzdi a betegséget. Az elmúlt 30 évben megduplázódott a túlélési arány. E kedvező adatok hátterében a korai észlelés, részben a szűrési programoknak köszönhetően, a hatékonyabb kezelés és a jobb utógondozás áll. Az is nyilvánvaló ugyanakkor, hogy maguk a betegek is sokat tehetnek az esélyeik javításáért, minél hamarabb kezdenek el cselekedni, annál jobb. Egyre több bizonyíték van rá, hogy számos életmódbeli tényező, mint a testmozgás és az étrend, hatással lehet a rák lefolyására, javíthatja az életminőséget, csökkentheti a kezeléssel járó mellékhatásokat és növeli a túlélési esélyeket. A kutatásokból kiderült, hogy az is javítja a gyógyulás esélyeit, ha valaki aktívan részt vesz betegsége kezelésében.
Mi a rák?
A rosszindulatú daganat olyankor alakul ki, amikor a normális sejtosztódás ellenőrizhetetlenné válik. Daganatsejtek képesek szétterjedni a szervezetben és elpusztítani az egészséges szöveteket.
A kezelés
Napjainkban sokféle kezelés áll rendelkezésre a rák ellen: műtétek, kemoterápia, immunterápia, biológiai kezelések, hormonkezelés. Hogy ezek közül melyiket alkalmazzák a betegnél nagyrészt attól függ, hogy melyik szervet támadta meg a betegség, mekkora a daganat, van e áttét, és mennyire agresszív a betegség. A legújabb kutatások szerint attól is függ, hogy milyenek a daganat genetikai jellemzői.
Amikor megtudja
Még ha számított is a rossz hírre, könnyen lehet, hogy az első közlés után nem képes felfogni az orvos által közölt információkat. Ezért javasolt, hogy ilyenkor jelen legyen hozzátartozó, vagy közeli barát, akiben a beteg megbízik.
Az esetek többségében szövetmintavétellel (biopszia) és a sejtek mikroszkópos vizsgálatával állapítják meg milyen típusú daganatról van szó.. A kiterjedésére vonatkozó további információkat különféle képalkotó módszerekkel ( UH, CT, MR, PET CT ) és laboratóriumi vizsgálatokkal kapunk. A kezelési lehetőségeket akkor beszélik meg Önnel, amikor ezek készen állnak.
Mit kérdezzünk?
Érdemes előre összeírt kérdések listájával menni az onkológushoz, hogy semmiről se feledkezzen meg, mint pl.:
- Mi a daganat pontos orvosi megnevezése?
- Hol kezdődött a rák?
- Átterjedt-e máshová is, ha igen hová?
- Lassan növekszik e, vagy inkább agresszív?
- Milyen kezelésre lesz szükségem?
- Vannak e egyéb kezelési lehetőségek is, és ha igen, minek alapján dől el, melyiket választják?
- Várhatóan mennyire lesz sikeres a kezelés?
- Milyen mellékhatások várhatóak?
- Mennyire és mennyi ideig fogom magam rosszul érezni?
- Mennyi ideig nem tudok majd dolgozni?
- Milyen segítségre számíthatók a kórházban, ahol kezelni fognak?
- Milyen egyéb támogatás áll rendelkezésemre?
- Mekkora a kiújulás esélye?
Ha a hosszú távú kilátásairól érdeklődik, senki sem tudja megjósolni, hogy mi várható egy- egy konkrét esetben. A kilátások függenek a rák típusától, hogy mennyire korán észlelték, valamint a beteg korától és egészségi állapotától.
A pozitív hozzáállás:
A pozitív gondolkodás nem tünteti el a rákot, de segíthet úrrá lenni a helyzeten. Segíthet ha az érzéseit megosztja egy együttérző személlyel.
Minél jobban érzi magát testileg lelkileg annál könnyebben fogja elviselni az Önre váró megpróbáltatásokat, és annál sikeresebben tud testre szabott megoldásokat kidolgozni.
Próbáljon legalább egyvalakit a bizalmába avatni. Ha sikerül elég bátorságot gyűjtenie ahhoz, hogy elmondja amit érez, az az első lépés lehet érzelmei pozitív kezelése felé.
Lehetséges segítségek:
- Tanácsadás ( kórház, rákbetegekkel foglalkozó szakemberek, alapítványok )
- Vallás
- Rákbetegek segítő alapítványok, pl.: rákellenes liga
A rákos betegek úgy érzik, hogy életük már soha nem lesz normális. De higgye el, van rá mód hogy megbirkózzon a betegséggel. Nincsenek biztos módszerek és egyértelmű szabályok – ami az egyik embernek használ, az a másiknak lehet hatástalan, de hamar rátalál majd arra, ami az Önnek a legjobb.
Néhány ötlet:
- Munka: attól függően tud e dolgozni a mellékhatások miatt.
- Fogadja el a segítséget: fontos hogy felismerje a saját határait a kezelések függvényében, ne próbálja magát túlerőltetni amikor nincs jól.
- Vezessen naplót: fizikailag és lelkileg is hasznos lehet ha az érzéseit kiírja, talán azért mert így alkalma van nyugodtan és alaposan elgondolkodni.
- Segélyvonalak: felvilágosítással szolgálnak szinte minden téren, a kezelések mellékhatásaitól kezdve a különféle anyagi támogatások igényléséig.
- Internet: a fórumok alkalmat kínálnak a tapasztalat cserére. Szoros barátságok kötődtek már ilyen módon. Kerülje viszont azokat a honlapokat, amelyek csodagyógyítást ígérnek, ezek aligha megbízhatóak.
- Segítő csoportok: ha inkább személyesen osztaná meg tapasztalatait.
Vizsgálja felül életmódját!
Többen nyilatkoztak úgy, hogy a rák egyfajta jelzés volt számukra, amely hatására átgondolták, hogy mi is igazán fontos nekik az életben.
Mondjon le a dohányzásról és az alkoholról!
Ha csak egyetlen fogadalmat tehetne, amikor kiderül, hogy rákja van, az a dohányzás abbahagyása kellene, hogy legyen, már amennyiben ez eddig jellemző volt. A dohányzás nem csupán egyike azon tényezőknek, amelyek rákot okozhatnak, hanem a kutatások szerint nagyobb a nemdohányzók túlélési esélye. Ha dohányzik azzal nagy mennyiségű rákkeltő anyagnak teszi ki szervezetét. Ez olyan további károsodásokat okozhat a rákos sejtek DNS- be, amelyek hatására azok agresszívabbá válhatnak, illetve olyan mechanizmusokat fejleszthetnek ki, amelyek elrejthetik őket az immunrendszer elől.
Vizsgálatok mutatták ki azt is, hogy összefüggés mutatható ki az alkoholfogyasztás és egyes rákos megbetegedések között. Azok akik szeszes italt fogyasztottak, azoknál 90 % -kal nagyobb volt a második tumor kialakulásának kockázata.
A gyógyulás időszakában a szeszes ital helyett inkább friss gyümölcsleveket és gyógyteát igyon.
Evéssel a rák ellen
Ha eddig is egészségesen táplálkozott, jó eséllyel indul el a gyógyulás útján. Ha viszont nem, akkor itt az ideje, hogy jó útra térjen.
A megfelelő étrend a következőkben segíthet a szervezetének:
– megbirkózni a kezelések mellékhatásaival,
– elviselni a kezelésekből a leghatásosabb dózist,
– gyorsabban felépülni,
– ellenállni a fertőzéseknek
– erősebbnek, energikusabbnak és egészségesebbnek érezni magát,
A rák miatti szorongás és a kezelések elvehetik az étvágyat.
Étkezési problémák:
Gyenge étvágy: egyen gyakran keveset, naponta 5 x 6 x. Ha fogyni kezd, kérdezze meg orvosát milyen étrend kiegészítőket kellene szednie.
Sebek a szájban vagy nyelési nehezítettség: folyékony- pépes ételeket, leveseket, lágy tojást vagy krumplipürét egyen. Kerülje a fűszeres és savas dolgokat, mindent ami felsértheti a száj nyálkahártyáját.
Hányinger: a szagok ronthatnak a helyzeten. Egyen inkább hideg ételeket pl.: szendvicseket, salátákat. Főzés idején ha teheti maradjon távol a konyhától. Csökkentheti az émelygést ha vékony gyömbérszeleteket leforráz és italába beleteszi.
Hasmenés: egyen alacsony rosttartalmú ételeket pl.: fehér kenyeret, finomlisztből készült tésztát, hántolt rizst, vagy hámozott gyümölcsöt. Igyon sok vizet, hogy pótolja a folyadékvesztést.
Székrekedés: igyon sokat és egyen rostos ételeket, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, tésztát, barna rizst és gyümölcsöt.
Hosszabb távra:
Egyen több gyümölcsöt, köztük bogyósokat és zöldséget, mogyoró féléket és olajos magvakat, teljes kiőrlésű gabonaféléket, valamint hüvelyeseket.
Egyen kevesebb gyorséttermi ételt, kerülje a magas energia tartalmú, cukros italokat. Fogyasszon kevesebb vörös húst, valamint füstölt vagy pácolt húskészítményt, például sonkát és kolbászt, és korlátozza a só fogyasztását.
Ne próbálkozzon a divatos diétákkal, mint a nagy mennyiségű zöldséglevek fogyasztása, mellette a kávéval adott beöntések sem hasznosak. Ezek jótékony hatása tudományosan nem bizonyított, és kellemetlen mellékhatásaik lehetnek.
Étrend kiegészítők:
A vitaminok és ásványi anyagok, valamint a táplálék kiegészítők szedésével kapcsolatban kérdéseit a kezelő orvosnak tegye fel.
A nagy dózisban szedett étrend kiegészítők ártalmasak lehetnek.
Menjen többet a szabadba! A mozgás segíthet elkerülni a mellékhatásokat, például a kimerültséget, a fájdalmat, és az émelygést. A gyógyulási esélyeit javítja, pl.: heti 3- 5 alkalommal séta.
Hangulatjavító ötletek:
A relaxáció egyszerű légző gyakorlatok segítségével segíthet enyhíteni a stresszt és a feszültséget. Sok relaxációs módszer van, amit könnyű megtanulni egy könyv vagy CD segítségével.
A meditációról tudományos vizsgálatok is bebizonyították, hogy csökkenti a stresszt és a szorongást.
A vizualizáció lényege az, hogy az ember megtanuljon lelki szemei előtt megnyugtató képeket felidézni.
A nevetés stimulálja a szív, ér, valamint az immunrendszert, az agyi endorfinok felszabadítása révén a fájdalomtűrő képességet is fokozhatja.
Ragadja meg az alkalmat, és tegye meg amiről mindig álmodott, és menjen el oda ahová mindig vágyott.
Kemoterápia:
A kemoterápia során olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek gátolják a ráksejtek szaporodását, illetve elpusztítják őket.
A kemoterápia lehet önálló kezelés, végezhetik műtét előtt vagy után, elletve sugár vagy más kezeléssel kombinálva.
A gyógyszert általában injekció vagy intravénás injekció formájában adják be, esetleg lehetséges tabletta vagy kapszula formájában.
A kemoterápiás ciklusok során alkalmazott kezelések közé nyugalmi időszakot iktatnak. Ez növeli a szerek hatékonyságát, és időt ad a szervezetnek arra, hogy regenerálódjon.
Az alkalmazott szer, a beadás módja függ a daganat típusától és helyétől, hogy elsődleges tumor vagy áttétes daganatról van- szó, valamint, hogy a beteg mennyire reagál jól a kezelésre, és milyen mellékhatásokat tapasztal.
Jó tanácsok kemoterápia alatt és után:
Keresse fel fogorvosát, és mondja el neki, hogy daganata van. Ügyeljen a szájhigiéniára, hogy fogai és ínye is baktérium mentesek legyenek, és ezzel csökkentse a fertőzés kockázatát a kezelések idejére.
Táplálkozzon minél egészségesebben. Igyon sok vizet, ne fogyasszon alkoholt, szokjon le a dohányzásról. A vasban gazdag húsok és a sötétzöld levél zöldségek segíthetnek a vérszegénység megelőzésében.
Úgy ossza be az idejét, hogy a kezelést követő napokban tudjon pihenni.
Tájékozódjon a lehetséges mellékhatásokról és azok várható következményeiről. Például ha tudja, hogy kihullik a haja, a kezelés megkezdése előtt vágassa le a haját rövidre, s rendeljen a hajszínének és frizurájának megfelelő parókát.
Kérdezze meg orvosát milyen kiegészítő kezelések segíthetnek.
Mindenki másként reagál a kemoterápiára, és mindenkinél egyedi, hogy az egyes tünetek, pl.: a fájdalom mikor jelentkezik, ezért az is elképzelhető, hogy ön alig észlel majd mellékhatásokat.
A kemoterápiás kezelések mellékhatásainak többsége inkább kellemetlen, mint súlyos.
Mikor van ok aggodalomra! Ha
- rázza a hideg, vagy 38 foknál magasabb láza van,
- légzési nehézségeket tapasztal, influenza-szerű tünetei vannak,
- vérzik az ínye vagy az orra,
- 10 percen túl tartó vérzése van,
- az evést vagy ivást akadályozó fekélyek alakulnak ki a szájban,
- hányása az orvos által felírt orvosságok szedése ellenére sem javul,
- naponta 4 x vagy többször van hasmenéses széklete
Ha ezeket tapasztalja hívja fel orvosát!!!
Hormonkezelés:
Ha Önnek hormonkezelésre van szüksége az alábbi dolgokat fontos tudnia:
Létezik Tablettás és/ vagy injekciós formában. A hormonkezelés csak azoknál a többnyire emlőtumoros nőknél hatékony, akiknek daganatsejtjei ösztrogén és/ vagy progeszteron receptorokat tartalmaznak. A kezelés egyik előnye, hogy általában enyhék a mellékhatásaik. A hormonkezelést, ami olykor önmagában is hatékony, általában kemoterápia kiegészítéseként vagy azután adják a betegeknek. A kezelés megkezdésekor átmenetileg hőhullámok jelentkezhetnek.
Azoknál a még menstruáló betegeknél, akiknél a kemoterápia ellenére megmarad a menstruáció, ennek gyógyszeres gátlása szükséges a női nemi hormonok szintjének csökkentése érdekében. Ennek módja a petefészek eltávolítása helyett ma már 2- 5 évig alkalmazott gyógyszeres ( injekciós ) kezelés.
A kezelés mellékhatásai megegyeznek a menopausa tüneteivel, mint: hőhullámok, csontritkulás, a hüvely és egyéb nyálkahártyák szárazságával.
Biológiai terápiák
A modern, célzott biológiai terápiák elsősorban a daganatsejtek működését gátló gyógyszerek célpontjai. Elsősorban a daganatsejtek felszínén megtalálható jelfogó molekulák, receptorok amik a daganatsejt növekedésében vagy érellátó rendszer kialakításában játszanak szerepet. A terápia ezeket a sejtműködéseket függeszti fel.
Mivel ezek a gyógyszerek elsősorban a daganatsejteken fejtik ki hatásukat, az egészséges sejteket alig károsítják, mellékhatásaik kevesebbek, az életminőséget általában javítják.
Különböző betegek eltérő daganatai a célzott terápiákra eltérően reagálnak. Előfordul, hogy hosszabbtávú túlélést képesek biztosítani. Ahhoz, hogy ezek a modern célzott terápiák nagy hatékonysággal legyenek alkalmazhatóak, meg kell találni azokat a betegeket, akiknek a betegségük és szövettani eredményük indokolja ezen terápiát.
Célzott biológiai terápiát alkalmazhatnak a szövettani eredménytől függően az alábbi betegségekben: emlődaganat, vastagbél daganat, és tüdő daganatokban.
Amennyiben Önnek ilyen kezelésre lesz szüksége, a kezelőorvosa fogja tájékoztatni a lehetséges formákról a kezelés menetéről és a mellékhatásokról.
Sugárkezelés
Amennyiben Önnek a betegsége diagnosztizálása után, a szövettani eredménytől függően – az onkológiai team döntése alapján – sugárkezelésre van szüksége, akkor azt nem a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház fogja megkapni.
Betegink a két legközelebbi helyből tudnak választani: Szombathely vagy Kaposvár.
Ez a beteg lakhelyétől is függ.
A sugárkezelés időtartamára ami 3- 4 hét általában, hétfőtől péntekig tart, el lehet naponta járni, illetve bent fekvés is lehetséges az egyéni megbeszélés alapján.
Sugárkezelés alkalmazása lehet kemoterápia nélkül, illetve kemoterápiával együtt kombinálva.
Ez mindig, adottan az Ön betegségére felállított kezelési protokoll határozza meg.
A sugárkezelés leggyakoribb mellékhatásai a bőrpír, hányinger, hányás lehet. Ritkán, de előfordulhat vérkép eltérés is.
A bőrpír kialakulásának illetve enyhítésének érdekében bőrvédő krémek használatát ajánljuk a kezelés egész időtartamára. A lényeg, hogy arra a kis időre amíg naponta a besugárzás tart, tisztítsa le a bőrét, száraz, krémektől mentes legyen. Előtte és utána viszont – lehetőségeihez mérten – mindig kenje be.
Bőrvédő krémek közül leginkább használatosak: Bepanthen, Panthenol, Sudocrem, Neogranormon.
A sugárkezelés helyén első alkalommal megbeszélik Önnel a kezelés menetét, CT vizsgálatot végeznek, ami alapján fizikusok segítségével bemérik a sugárterápia helyét, testén bejelölik.
Zuhanyozás és fürdés közben vigyázni kell, hogy ezek a jelek nehogy teljesen eltűnjenek.
Természetesen szükség esetén ezeket a jelöléseket megerősítik.
Ha a sugárkezelést a kemoterápia mellett vagy után kapja, a kezelés befejezése után ismét jelentkezni kell onkológus orvosánál, akivel megbeszélik a további teendőket, vagy a kontroll időpontját.
A sugárterápia alkalmazása alatt is fontos a bő folyadékfogyasztás, hűsítő italok, gyümölcsök fogyasztása, túl meleg ételek, italok kerülése.
További kérdéseivel, illetve felvilágosításért kérjük forduljanak bizalommal kezelő orvosukhoz!
Köszönjük.